top of page
  • Εικόνα συγγραφέαΚωνσταντίνος Κουτλιάνης

Στο Χαριλάου δεν περνάει το αήττητο...

Χωρίς να περιμένει τον ΠΑΟΚ, χωρίς να φοβηθεί ο Άρης έκανε το παιχνίδι της σεζόν διαλύοντας τον συμπολίτη με 4-2. Παρόλο που προηγήθηκε ο Δικέφαλος με γκολ του Σβιντέρσκι, ο Άρης βρήκε τα αποθέματα και μάλιστα πολύ γρήγορα. Πρώτος ο Λάρσον έφερε το ματς στα ίσα λίγα λεπτά αργότερα. Ενώ ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια με κεφάλι στο σκορ, μετά από γκολ του Βέλεθ. Τα πράγματα χειροτέρεψαν γα τους φιλοξενούμενους όταν στο 47'ο λεπτό ο Ρόουζ έκανε το 3-1. Στον Άρη το πίστεψαν και έκαναν πράξη όλα όσα έλεγε η ανακοίνωση του super3 μια μέρα πριν το ντέρμπι. Ο Άρης έχει ένα κάστρο και μια ομάδα που γίνεται ατσαλένια όταν παίζει το μεγάλο ντέρμπι της πόλης. Το κερασάκι στην τούρτα που έδειξε ότι το αήττητο δεν θα περάσει από το Χαριλάου και πως ο Άρης θα πετύχει κάτι πολύ σπουδαίο ήρθε όταν ο Σάσα έκανε το 4-1 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του Άρη που έδειχνε να μπορεί να γίνει ακόμα μεγαλύτερη αν υπήρχαν μερικά λεπτά ακόμα. Και αυτό, γιατί ο Άρης σε 6 τελικές στο παιχνίδι είχε 4 γκολ. Τέλος στο 77'ο λεπτό ο Μάτος μείωσε για τους ασπρόμαυρους στο τελικό 4-2.

Ο κόσμος του Άρη είτε το πίστευε είτε όχι μετά τη λήξη του αγώνα, είχε καταφέρει κάτι το οποίο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να καταφέρει από το Μάρτιο του 2018 όταν ο ΠΑΟΚ είχε χάσει τελευταία φορά. Από τις αρχές του 2018 μέχρι το τέλος του 2019 ο ΠΑΟΚ ήταν αήττητος, και μάλιστα την σεζόν που πέρασε κατέκτησε και αήττητο πρωτάθλημα. Το μόνο σίγουρο είναι πως για τα επόμενα τριάντα χρόνια και παραπάνω θα θυμούνται όλοι πως το αήττητο αυτό έσπασε από τον Άρη. Επίσης σημαντικό για τον Άρη είναι ότι έδειξε πως έχει πολύ δύναμη ειδικά στην έδρα του και πως έλειψε από την πρώτη Εθνική. Ο Άρης ίσως με έναν επενδυτή να φτάσει σε σημείο να διεκδικήσει και τίτλους.