top of page
  • Εικόνα συγγραφέαΚωνσταντίνος Κουτλιάνης

Πέταξε στους 16 του Europa League

Πολύ σκληρός για να πεθάνει και να παρατήσει μια επική πρόκριση ο Ολυμπιακός. Μετά την ήττα στην Αθήνα από την Άρσεναλ ίσως οι περισσότεροι να πίστευαν πως δύσκολα θα αλλάξει κάτι. Ωστόσο ο Ολυμπιακός έκανε το παιχνίδι που μπορούσε και έχασε και ευκαιρίες για να σκοράρει. Δεν φοβήθηκε και δεν σταμάτησε να πιστεύει την πρόκριση ούτε λεπτό. Ο Σισέ στο 53'ο λεπτό πάγωσε την Άρσεναλ και ουσιαστικά ισοφάρισε το 0-1 του πρώτου αγώνα. Ο Ολυμπιακός άντεξε μέχρι τέλους οπότε και το ματς πήγε στην παράταση και εξελίχθηκε σε θρίλερ. Ο Ομπαμεγιανγκ με ανάποδο ψαλιδάκι έκανε το 1-1 στο 113' λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα και φυσικά το γκολ αυτό έδινε την πρόκριση στους Λονδρέζους. Αλλά την τελευταία κουβέντα δεν την είχε πει η ομάδα του Μαρτίνς, καθώς στο 119' και στην εκπνοή του αγώνα ο Ελ Αραμπί από κοντά έκανε το 1-2 που έδωσε στον Ολυμπιακό την νίκη και φυσικά την πρόκριση στους 16 κορυφαίους του Europa League. Αυτή η νίκη-πρόκριση έδωσε βαθμολογική ανάσα στην Ελλάδα στη μάχη για την κατάταξη αλλά και στον Ολυμπιακό στην βαθμολογία των συλλόγων.

Ο Μαρινάκης και τα bonus:

Αυτός που είχε τεράστια χαρά εκτός από τους παίκτες ήταν ο πρόεδρος του Ολυμπιακού Βαγγέλης Μαρινάκης ο οποίος μετά την λήξη της αναμέτρησης βρέθηκε στα αποδυτήρια της ομάδας του και πανηγύρισε μαζί τους την πρόκριση στους 16 του Europa League. Ο επιχειρηματίας έδωσε μάλιστα και ένα πριμ στους παίκτες και στο επιτελείο της ομάδας για αυτή την επική πρόκριση κόντρα στην Άρσεναλ μέσα στο Λονδίνο. Το πριμ των 500.000 ευρώ θα το μοιραστούν οι παίκτες και φυσικά αν συνεχίσουν έτσι θα έρθουν και περισσότερα. Μετά τους πανηγυρισμούς στο Emirates ο Βαγγέλης Μαρινάκης επισκέφθηκε νυχτερινό μαγαζί στο οποίο τραγουδούσε ο Αντώνης Ρέμος και γιόρτασε την σπουδαία πρόκριση της ομάδας του.

Η υποδοχή στο αεροδρόμιο

Μετά την τεράστια αυτή νίκη της ομάδας του Πειραιά στους 32 του Europa League και μάλιστα μέσα στο Λονδίνο, οι φίλοι του Ολυμπιακού θέλησαν να πανηγυρίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού και βρέθηκαν στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος. Οι οπαδοί έκαναν το αεροδρόμιο γήπεδο με καπνογόνα και συνθήματα πνίγοντας σε αγκαλιές τους παίκτες της ομάδας τους. Φυσικά οι παίκτες το γιόρτασαν και εκείνοι με την ψυχή τους υπογράφοντας αυτόγραφα, βγάζοντας φωτογραφίες, δείχνοντας το πόσο εξαιρετικό είναι το κλίμα στα αποδυτήρια που ηγείται ο Πέδρο Μαρτίνς.

Θρίλερ μέχρι τέλους:

O Ολυμπιακός έδειξε ότι αντέχει τα μεγάλα ματς ειδικά όταν βρίσκεται σε καλό φεγγάρι και φέτος διανύει μια απίστευτη σεζόν. Ωστόσο ο θεός ήταν με το μέρος του στο τέλος του αγώνα, όταν στο 120+3 ο Ομπμεγιανγκ έχασε με σχεδόν κενή εστία την ευκαιρία να σκοράρει και να κάνει το 2-2. Σε μια φάση που δεν χάνεται ειδικά από ένα φορ σαν τον Ομπαμεγιανγκ ο θεός κοιμήθηκε και έτσι μπορούμε να μιλάμε για μια επική πρόκριση στο Λονδίνο μαζί με χιλιάδες Έλληνες που ταξίδεψαν ως την Αγγλική πρωτεύουσα.