top of page
  • Εικόνα συγγραφέαΚωνσταντίνος Κουτλιάνης

Έπεσε μαχόμενος ο Άρης

Αποχαιρέτησε την Ευρώπη και πλήρωσε το τραγικό πρώτο match στη Νορβηγία ο Άρης. Το (3-0) ήταν και βαρύ και δύσκολο να γυρίσει. Αλλά στο φρούριο του ο Άρης έχει δικούς του κανόνες. Η Μόλντε ερχόταν με τη σιγουριά της πρόκρισης αλλά ο Άρης το πίστεψε. Ας μην γελιόμαστε όμως για την ανατροπή όλοι λέγανε πως δεν μπορεί να συμβεί. Κι'όμως ο Άρης χτύπησε 3 φορές και έστειλε το match στην παράταση. Ο Άρης δέχτηκε το γκολ και με ένα χαμένο δοκάρι και το λάθος αυτό, έχασε τη θέση στην επόμενη φάση. Αποκλείστηκε όσο και αν προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ του πρώτου αγώνα. Τουλάχιστον έπεσε μαχόμενος, κάνοντας αισθητή την παρουσία του στην πρώτη έξοδο στην Ευρώπη μετά από χρόνια, αλλά και δίνοντας βαθμούς στην Ελλάδα που τόσο τους έχει ανάγκη.

Ο Παντελίδης προσπάθησε πολύ και έχει να δείξει πολλά με αυτήν την ομάδα που του ταιριάζει πολύ και είναι θα έλεγα ο ιδανικός για να οδηγήσει τον Άρη. Ο όρκος νίκης πριν τη σέντρα δείχνει την πίστη που έχει στους παίκτες και την επιρροή που έχει πάνω τους. Εξάλλου όπως είπε και ο ίδιος αυτά τα match θα είναι παρακαταθήκη για τον κόσμο και την ομάδα Τα γκολ για τους κίτρινους πέτυχαν Ματίγια 25', Δεληζήσης 37' και Ντιγκινί στο 85ο λεπτό. Το γκολ για τους Νορβηγούς πέτυχε στις καθυστερήσεις της παράτασης ο Μπολί και έστειλε τελικά την ομάδα του στα playoff εκεί όπου περίμενε η Παρτιζάν.